Izpitno obdobje je v polnem razmahu in tebi se že meša od vsega učenja. Počasi začenjaš mešati snovi med seboj, nimaš več motivacije za učenje, pa še tako vroče je! Veliko raje bi bil/a na morju, se predajala sončnim poljubom in se namakala v topli vodi... Veš kaj? Tudi jaz. Tudi meni se že meša od vsega učenja in komaj čakam, da si lahko malce oddahnem. Ker pa moramo to pač preživeti tako kot ostali, imam zate nekaj napotkov, kako lažje preživeti izpitno obdobje.
1. DOBRO SI RAZPOREDI ČAS
Prvo kot prvo si moraš snov dobro razdeliti (nisi edini/edina, ki tekom semestra ni sproti študiral/a). Ne zaženi se v en predmet potem pa ti bo zmanjkalo časa za vse ostale. Če se boš cel dan v kosu učil/a en predmet ti bo padla motivacija, ne boš več zbran/a in prav nič ne boš ime/a od tega učenja. Zapomnil/a si boš le nekaj podtkov, a boš še zdaleč od tega, da bi se dobro naučil/a snov. Bolj kot gre dan h koncu, daljše odmore si moraš vzeti, da si tvoja glava odpočije in pripravi na naslednji sklop snovi, zato je najbolj primeren čas za učenje zjutraj, ko si še spočit/a. Med odmori se razgibaj, da pospešiš prekrvavitev možganov, pomagalo ti bo k boljši zapomnitvi. Dan si razporedi po urah in za vsako uro določi, kaj boš počel/a. Tako boš imel/a boljši pregled nad dogajanjem in tudi tvoje učenje bo bolj produktivno.
2. PRIPRAVI SE ZA UČENJE
Priprava na učenje ni mišljena, da si pripraviš kupe literature, ki jo moraš preštudirati. Pred začetkom učenja pojdi na sprehod, stuširaj se, pospravi sobo ali pa si naredi limonado. Takšne dejavnosti te bodo prisilile, da ne boš razmišljal/a smo o učenju ampak se boš sprostil/a. Ko pa boš začel/a študirati, se boš lažje posvetil/a snovi.
P.S.: To pa ne pomeni, da si za pripravo vzameš pol dneva časa. Dolga naj bo največ pol ure, sicer ti bo že zmanjkalo motivacije in časa za učenje.
3. UPORABI RAZLIČNE METODE UČENJA
Nekateri imamo vizualni, drugi avditivni in tretji kinestetični stil učenja. Kljub temu, pa je dobro uporabljati metode učenja iz vseh treh stilov. Pod metode učenja štejemo delanje zapiskov, izpisovanje ključnih besed, podčrtavanje, glasno branje, risanje mislenih vzorcev, učenje s pomočjo učnih kartic itd. Na začetku učenja najprej preleti poglavja, tako se boš spomnil/a o čem ste govorili pri predavanjih; med študijem si delaj izpiske ključnih besede; na post listke izpisuj stvari, ki se ti zdijo pomembnejše ali si jih težje zapomniš; med glasnim ponavljanjem se gibaj, že hoja po prostoru pomaga stimulirati tvoje možgane, zato si boš prebrano lažje zapomnil/a; za konec pa razmisli kako bi pridobljeno znanje uporabil/a v praksi.
4. SPREMENI OKOLJE
Sprememba okolja lahko dobro dene tvojemu počutju in motivaciji za učenje, s tem pa se lahko izogneš tudi motečim dejavnikom (telefon, nenehno vstopanje staršev v tvojo sobo, hrup ostalih članov družine...). Pojdi v knjižnico, gozd ali na travnik, tam boš imel/a mir in ne boš imel/a stalne potrebe, da bi šel/šla po čokolado, si nalil/a nov kozarec vode ali se igral/a z raznimi drobnarijami na tvoji pisalni mizi. Če imaš med enim in drugim izpitom več dni časa in imate vi ali kdo od vaših sorodnikov vikend na podeželju ali na obali, ga lahko izkoristiš, da se za nekaj časa umakneš tja, kjer boš imel/a več miru in tišine. Sama se grem rada učit v gozd na klopco, ali pa si na travnik odnesem odejo in imam "piknik varianto" učenja.
5. UČI SE INDIVIDUALNO ALI SKUPINSKO
Čeprav se raje učiš sam/a, ti bo koristilo, če se boš učil/a tudi skupaj s svojimi "sotrpini". Izmenjali si boste mnenja, ugotovili kaj kdo še ne zna in predvsem ponovili snov. Tako boš lahko doma še dodatno ponovila snov, ki je še ne znaš ali sploh nisi vedel/a, da bo v izpitu. Včasih se mi zdi, da se največ naučim ravno v tistih par minutah pred izpitom (včasih pa izvem tudi česa vse se nisem učila) in ravno zato bi bilo bolje, da bi se s sošolkami dobile že kakšen dan prej in ponovile snov za izpit.
Pa uspešno učenje in srečno na izitih ;)
留言